خدمات چوب پلاست WPC

کامپوزیتهای چوبی–پلاستیکی (Wood Plastic Composites)  از چوب (در هر شکلی) و ترموست ها یا ترمو پلاستیکها ساخته میشوند. محصول مورد نظر نیز از ترکیب چـوب و ترمـو پلاستیکها، به پلی وود (Poly-Wood) معروف هستند. ترکیب بسیار متنوع و متفاوتی از محصولات چوب پلاست جهت مصرف در صنایع مختلف می توان تولید نمود.تاریخچه کامپوزیتهای ترموست – چوب به اوایل دهه 1900 بر می گردد و در این دهه یک کامپوزیت تجاری اولیه تحت نام تجاری باکلیت (Baklelite) که از فنول – فرمالدئید وگرد چوب درست شده بود، وارد بازار شد که نخستین استفاده تجاری آن بعنوان دست دنده برای رولزرویس در سال 1916 میلادی بود. اما کامپوزیتهای ترموپلاستیک – چوب در کشور ایالات متحده آمریکا برای چند دهه تولید شده اند و این صنعت رشد شگرفی را در سالهای اخیر تجربه کرده است.  در کشور ایالات متحده آمریکا کامپوزیتهای پلاستیک – چوب (wpc) چندین دهه است که تولید می شوند. 

ویژگیهای WPC

کامپوزیت های پلاستیک – چوب مواد ترکیبی حقیقی بوده و ویژگیهای تمام مواد ترکیبی را دارا می باشد. آنها سختی و قدرت را از ویژگیهای چوب و پلاستیک گرفته اند اما تراکم آنها غالباً بالاتر از آن دو است. ویژگی این مواد بطور مستقیم از ساختار آنها گرفته می شود یعنی آنها ترکیبی درونی از عناصر چوب و پلاستیک هستند. پلاستیک بطور مؤثر سطح روی چوب را بعنوان یک لایه نازک می پوشاند. مقاومت بالای این کامپوزیت در برابر رطوبت نتیجه مستقیم ساختار آن است. رطوبت تنها می تواند در بخشهای رو باز چوب جذب شده و امکان انتقال به محدوده پلاستیک را ندارد. در نتیجه این کامپوزیت(wpc) نسبت به رطوبت بسیار مقاوم بوده و از هجوم قارچ ها و حشـرات نیز در امان است. یکی دیگر از ویژگیهای بارز کامپوزیت پلاستیک – چوب سازگاری با محیط زیست است. فشار محیط زیست در مورد بازیافت و افزایش دوام بر صنعت هر روزه در حال افزایش است. افزایش طول عمر و دوام مواد ساختمانی همچون چوب از ضروریات است. برای استفاده کنندگان فرآورده های پلاستیکی کاهش وابستگی به مواد پتروشیمیایی یک ضرورت است چرا که هزینه مواد خام آنها بطور دائم و چرخه ای در حال افزایش است و مصرف کنندگان فرآورده های چوبی نیز باید کار آمدی منابع را افزایش داده و ضایعات مواد خامی را که بطور اجتناب نا پذیر بوجود می آید دوباره مورد بازیافت قرار دهند. این کامپوزیت ها در مقایسه با فرآوری سنتی چوب بیش از 40 درصد بر میزان کار آیی آن می افزایند. این مواد دارای فوائد دیگری نیز برای محیط زیست هستند که عبارتند از:- دارای ضایعات نا چیزی بوده و همان ضایعات اندک نیز قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارند.- این کامپوزیت ها دارای هیچ گونه گاز فرمالدئید یا ترکیبات آلی ناپایدار نمی باشند.- این مواد قابل بازیافت بوده و پس از اتمام دوره کارایی شان باز هم می توانند بکار گرفته شوند.- ضایعات اینگونه مواد خطرناک نبوده و می توان آنها را با استفاده از روشهای استاندارد تخلیه نمود.از جمله سایر خواص و ویژگیهایی که این کامپوزیت و محصولات حاصل از آن دارند می توان به دوام، سختی، انبساط خطی مناسب، اشاره نمود که در این قسمت به تشریح این خواص خواهیم پرداخت.

آلاچیق و پرگولای چوبی

استحکام و دوام: کامپوزیتهای تولید شده چوب – پلاستیک عوامل چوبی را درون منافذ پلاستیک قرار می دهند. قالبهای درونی پلاستیک از چوب در برابر محیط محافظت می نمایند. بنابرین، مراقبتهای لازم باید صورت گیرد تا از دوام و ثبات پلاستیک و از عاری بودن آن از نور ماورای بنفش و سایر عوامل محیطی اطمینان حاصل شود. اگر عوامل چوبی به دقت کپسوله نشوند و این عوامل مد نظر قرار نگیرند،رطوبت می تواند باعث باد کردن آن و فساد قارچی شود. که این کامپوزیت با وجود پلاستیک در مواد مصرفی آن از این نقص مستثنی می باشد و از استحکام و دوام مطلوبی برخوردار می باشد.

انبساط خطی: پلاستیک در دماهای گونان دچار کشیدگی و انبساط می شود. در حالیکه چوب در رطوبتهای مختلف دچار انبساط می گردد. افزودن چوب به پلاستیک انبساط خطی را تا 50 درصد و بیشتر کاهش می دهد. کاهش انبساط خطی حرارتی موضوعی مهم می باشد بویژه هنگامیکه کامپوزیتهای چوب – پلاستیک تغییرات اندکی را در برابر رطوبت از خود نشان می دهند چرا که پلاستیک بعنوان یک محافظ، رطوبت را از چوب دور می نماید.

سختی: افزودن چوب به پلاستیک می تواند آنها را برای مصارف ساختمانی و کاربردهایی که نیاز به استحکام و سختی دارند،سخت نماید. افزودن فیبر چوب به منفذهای پلاستیک می تواند آن را دوبار و گاهی سه بار سخت تر نماید. حتی باوجود این تغییرات، بیشتر فیبرهای چوب – پلاستیک از خاصیت کشسانی کمتر از نصف خاصیت ارتجاعی چوب برخوردارند. اختلاف میان خاصیت ارتجاعی ( Modulus Of Elasticity ) فیبر چوب – پلاستیک و چوب در دماهای بالا آشکار می شود.خاصیت ارتجاعی پلاستیک بطور قابل ملاحظه ای با افزایش حرارت، کاهش می یابد. افزایش حجم فیبر موجود موجب کاهش میزان سختی می شود، در حالیکه کاهش سختی باید هنگامیکه کامپوزیتهای چوب – پلاستیک برای مصارف در دماهای متفاوت استفاده می شوند مد نظر قرار گیرند.از آنجائیکه کامپوزیتهای چوب – پلاستیک (WPC) ترکیبی از فیبرها و مواد پلاستیکی و مواد افزودنی هستند لذا می توان بسته به نوع کاربرد محصول، خواص مد نظر مصرف کننده از قبیل مقاومت در برابر آتش، اصطکاک، عایق صوت بودن، استحکام و سختی مناسب و … را در آن لحاظ نمود که این امر خود از برتری ها و ویژگیهای خوب این محصول بشمار می آید.دیگر مزایای استفاده از WPCکامپوزیتهای چوب – پلاستیک به روش اکستروژن و با قالبهای متفاوت به شکل نهایی تبدیل می شود.

کاربرد محصول و خدمات ما :محصولات تولیدی از این کامپوزیتها مورد مصرف بخشهای مختلفی از قبیل ساختمان سازی ، خودرو سازی ( وسایل تزئینی داخلی )، دکوراسیون، راه آهن، کشتی سازی (عرشه ) و … می باشد. کاربرد کنونی این کامپوزیتها بیشتر به مواردی همچون تزئین کردن، روکش کاری و چهار چوبها و قالبهای پنجره باز می گردد. از این محصول می توان به جای متریال هایی استفاده نمود که پیش از این بطور سنتی از الوار و UPVC ساخته می شدند مانند چهارچوب ها، پروفیل و اجزاء در و پنجره، قرنیزها، نرده ها، صفحات کابینت ، دیوار و کف پوش ها ،قفسه بندی، عرشه کشتی ها، باراندازهای بندر، روکش کاری عمودی و افقی خارجی، تابلوی مغازه ها، داخل قایقها، تراورس های ریل راه آهن، مبلمان اداری و … . همچنین از کامپوزیتهای فیبر چوب – پلاستیک برای استعمال در خارج ساختمان نیز بهره می گیرند.

همانطور که اشاره شد موارد مصرف از این کامپوزیتها بسیار گسترده و متنوع می باشد اما به نظر می رسد کاربرد بارز این محصول در تخته های کف ( جهت مصرف در کف ساختمان، اسکله های دریایی، استخرها و …، کابینت آشپزخانه )الوار، مبلمان اداری و پروفیلهای در و پنجره می باشد. که البته مصارف ساختمانی عمده بازار مصرفی این محصول را تشکیل می دهد.در های WPC شرکت آرشین صنعت نقش جهان نه تنها خاصیت ایجاد طرح (CNC) روی سطح را داراست – که این خاصیت برتری نصبت به در های UPVC می باشد – بلکه دارا خصوصیات ضد رطوبت ، ضد خوردگی و پوسیدگی – که برتری نصبت به در های چوبی به حصاب می آید – نیز می باشد که توسط سیستم ممبران با ایجاد حرارت و وکیوم پوشش PVC روی آن چسبانده می شود که به زیبایی و دوام در ها کمک زیادی می کند.

قیمت محصول

با در نظر گرفتن تنوع و گستردگی محصولات تولیدی از جنس پلی وود اساساً در نظر گرفتن یک قیمت برای محصولات میسر نمی باشد، زیرا قیمت با توجه به تنوع، به پارامترهای مختلفی نیز از قبیل نوع و طرح، ابعاد، نوع مواد اولیه مصرفی و … بستگی دارد. بنابراین قیمت متریال تولیدی با در نظر پارامترهای مذکور بسیار متفاوت می باشد.

الگوی مصرف

کشورهای توسعه یافته علاوه بر شناخت کافی از ویژگیهای این کامپوزیت سعی در جایگزین کردن آن در اغلب صنایع ( با توجه به نوع کاربرد ) خود دارند.که این امر باعث گردیده روز به روز بر روند رو به رشد مصرف آن در این کشورها افزوده شود.در کشورهای توسعه یافته استفاده از کامپوزیتهای چوبی در ساختمان برای سالهای متمادی صورت می گرفته است.این رشد با رقابتی شدن مواد ساختمانی غیر چوبی و چوبی تغییر یافت. در حال حاضر استفاده از پروفیل های چوبی پرشده با ترمو پلاستیک برای سطوح کف و اجزاء در و پنجره شروع شده است و همچنان که این مواد رایج تر می شوند روشهای ساختمانی نیز بهبود می یابند.بدین ترتیب الگوی مصرف کامپوزیتهاای چوب – پلاستیک رفته رفته از مسایل تزیینی و دکوری به سمت استفاده در مصارف ساختمانی (به عنوان یک محصول با دوام ) سوق پیدا کرد که این امر همه و همه مربوط به حمایتهای کشورهای پیشرفته از این صنعت نوپا می باشد.این کامپوزیتها دوره جدیدی از توسعه و پیشرفت مواد را ارئه داده اند که با ترکیب نو وکهنه فرصت جالب توجهی را در اختیار مصرف کننده نهایی قرار میدهند. مواد جدید کامپوزیت چوب – پلاستیک دستـه وسیـعی از گونه های پلیمـری ، بتونه ها و فیبر ها را در بر می گیرد . مواد این کامپوزیت باکاهش هزینه ها و افزایش میزان تولید ، مزایای فراوانی را برای مصرف کننده نهایی در بر دارد. کاهش هزینه ها می تواند در حقیقت موجب افزایش عملکرد باشد . بطور کلی کشور های صنعتی با تغییر الگوی مصرف خود از فراورده های چوبی به سمت این کامپوزیت سعی در حفظ منابع طبیعی خود (جنگل) دارند چرا که این مواد همانطور که قبلا نیز اشاره شد به صورت ترکیبی از مواد پلاستیکی و چوبی می باشد و با توجه به نوع کاربرد و مصرف آن در صنایع مختلف ، می توان محصولی مناسب وبا کیفیت تولید نمود . لذا به نظر می رسد تغییر این الگوی مصرف از کشور های صنعتی به کشورمان ، از یک سو سبب رشد و توسعه کشور ( به خصوص ساختمان سازی ) و از سوی دیگر موجب حفظ منابع طبیعی و حیاتی مملکت گردد.

طراحی و خدمات: کفپوش- آلاچیق – ترمووود (thermo wood) – استخر و زمین بازی کابین- ت و دکوراسیون داخلی- محوطه سازی و صندلی – نمای ساختمان،نرده و دیوار- بام باغ (roof garden) و..کلبه و اتاقک نگهبانی- گلدان (Flower Box) – پله- ساحل و پارک های آبی چوب پلاست ترمو وود درب پلی وود روف گاردن

فروشگاه چوب پلاست                      ثبت خدمات و فعالیت                   ثبت نام فروشنده همکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *