خدمات نظافت،شستشو و جارو برقی

جارومرکزی چیست؟ شاید این سوال در ذهن بسیاری از شما ایجاد شده باشد. جارو مرکزی یک سیستم مکنده استاندارد است که از آن به منظور نظافت ساختمان استفاده می شود. حال سوال این جاست که تفاوت آن با جارو برقی های معمولی در چیست؟ سیستم این گونه جارو ها به گونه ای است که پس از نظافت مکان مورد نظر، زباله های جمع آوری شده را از طریق لوله هایی که در داخل دیوار تعبیه شده است، به فضایی مشخص هدایت می کند. در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان نکات بیش تر در این زمینه می پردازیم.

نحوه عملکرد جارو برقی مرکزی

در بالا یک تعریف کلی از جارو برقی های مرکزی ارائه دادیم. حال به بیان جزئیات در این باره می پردازیم. نحوه عملکرد این سیستم به گونه ای است که دستگاه در مکان هایی مانند موتورخانه، پارکینگ، تراس و فضایی مشابه نصب شده و با لوله هایی مخصوص به پریزهای مکنده ای که در داخل ساختمان قرار دارند، متصل می شوند. سپس برای انجام عمل نظافت، خرطومی هایی به این پریزها متصل شده و دستگاه کار خود را انجام می دهد. استفاده از این سیستم در کلیه ساختمان ها قابل اجرا می باشد.

تعداد و محل  پریزهایی که به سیستم جارو برقی مرکزی متصل می شوند با توجه به نیاز شما می توانند متغیر باشند. از ویژگی های این پریزها می توان به برخورداری آن ها از درپوش اشاره کرد. پریزهایی که به این منظور تعبیه می شوند باید حداقل در ارتفاع ۵۰ متری از سطح زمین باشند. از نکات ایمنی که در هنگام نصب پریز جاروی مرکزی باید به یاد داشته باشید، عدم نصب آن ها در کنار شومینه می باشد. پریزهایی که به این منظور تعبیه می شوند، بسیار حساس بوده و دارای هوابندهای پیشرفته می باشند.

لوله خرطومی که به پریز نصب شده می شود، به شکل فنری بوده و طول آن ۴،۸ و ۱۲ متر می باشد. ست لوله خرطومی دارای سری های مختلف به منظور کاربردهای متفاوت نیز می باشد. سیستم های جارو مرکزی می توانند متفاوت باشند. تفاوت این سیستم ها در اندازه مخزن و قدرت مکش آن ها می باشد. از این سیستم می توان به طور هم زمان برای چند آپارتمان استفاده کرد.

مزایای استفاده از جاروی مرکزی

استفاده از جارو مرکزی مزایایی به همراه دارد که از جمله می توان به قابلیت استفاده چند آپارتمان به طور هم زمان از آن اشاره کرد. هم چنین استفاده از این سیستم هیچ گونه آلودگی صوتی در فضای خانه یا مکان مورد نظر تولید نمی کند. از دیگر مزیت های استفاده از سیستم جارو برقی مرکزی سهولت در استفاده و عدم نیاز به جا به جایی مخزن آن می باشد. این ویژگی باعث می شود که به راحتی تمام قسمت ها را جارو کنید. یکی دیگر از ویژگی هایی که می توان از آن به عنوان مزیت استفاده از این سیستم اشاره کرد، راندمان کاری بالا در مقابل مصرف انرژی پایین می باشد. سیستم این گونه جارو ها به گونه ای است که در آن الکتروموتورهایی با دور پایین و پروانه های مکنده بیش تر تعبیه شده است. از آن جایی که در تولید این سیستم از قطعات صنعتی استفاده شده است، این دستگاه از عمر بالایی برخوردار می باشد. این امکان وجود دارد که از این دستگاه در مدت زمان طولانی بدون نگرانی از داغ کردن سیم پیچی الکتروموتورها استفاده کنید.

 

نکات استاندارد سیستم جارو مرکزی

آن چه که در استاندارد سازی سیستم جاروی مرکزی حائز اهمیت می باشد، انتخاب صحیح مسیر برای لوله کشی و استفاده از متریال با کیفیت می باشد. انتخاب مدل دستگاه از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. آن چه که در اجرای سیستم لوله کشی باید به آن توجه داشت، انتخاب لوله هایی با قطر مناسب می باشد. به این منظور از لوله هایی با قطر ۴۰،۵۰،۶۳، ۸۰ و ۱۰۰ میلی متر استفاده می کنند. در صورتی که از سیستم مجزا یا پکیجی استفاده شود، تنها از دو لوله ۴۰ و ۵۰ میلی متری استفاده می شود. آن چه که باید به آن توجه شود، انتخاب کوتاه ترین مسیر برای لوله کشی می باشد. هم چنین در مسیر آن نباید از زانویی ۹۰ درجه استفاده کرد. برای لوله کشی نیز بهتر است از آخرین پریز برای انجام این کار استفاده شود. هم چنین از دیگر نکاتی که باید به آن توجه داشته داشت، جهت قرار گیری دستگاه مرکزی می باشد.